David B. Donaldson

2014 - 2015, 2019, Vice Chair, Ulster County Legislature

2019, Chairman, Laws & Rules, Governmental Services Committee

2016-2017, 2018, Deputy Chairman, Laws and Rules, Governmental Services Committee

2010 - 2013, 2016-2017, Deputy Chairman, Legislative Programs, Education and Community Services Committee

2014 - 2015, 2018, Chairman, Legislative Programs, Education and Community Services Committee

2012 - 2013, 2004-2005, Minority Leader

2006 - 2009, Chairman, Ulster County Legislature

2008, Co-Chairman, Labor Relations and Negotiations Committee

2000 - 2001, Deputy Chairman, General Services Committee

Legislator,
District No. 6 - City of Kingston

Contact Information

Where: 
148 Henry Street,
Kingston, NY 12401
Phone: 
(845) 399-8709
Home Phone: 
(845) 331-8985

Legislative Information

Party Affiliation: 
Democrat
Working Families

Background -+

Government

Legislator David Donaldson began serving on the Ulster County Legislature since 1994. He served four years as Chairman, two as Vice Chairman and was elected Minority Leader twice. He also served as the Legislative representative to the Ulster County Jury Board. Legislator Donaldson's goal has been “to make a difference where a difference is needed.” His character trademark of tenacity makes him an outspoken leader representing the constituents of City of Kingston’s Wards 2, 5, and 9.

He has been recognized by numerous non-partisan organizations for his tireless work to help others as well as his constant push for good government initiatives (See Memberships & Awards). Dave has repeatedly demonstrated his ability to work with anyone willing to be part of a progressive agenda of government reform, the right economic growth, protection of our beautiful area, effective programs for youth and the elderly, along with enhanced collaboration with the City of Kingston and Ulster County.

Dave works toward a “better government at a better price” by initiating, sponsoring and ensuring reformed fiscal management of County government, sustaining budgets below inflationary rates, maintaining and improving transparency and improved services through consolidations and efficiencies.

Dave served as an Alderman in the City of Kingston prior to joining the County Legislature. As an alderman he initiated a City Charter change as well as creating policies that and helped bring about the Revitalization of the Rondout Area of Kingston. He continues to work with City Leaders, regardless of party or other affiliations, for the betterment of the City of Kingston.

Dave taught Government and Economics at FDR High School in Hyde Park for 20 years before retiring. Prior to teaching, Dave was a Foreman and Inspector for Conrail Railroad.

He began his college education at SUNY Ulster and went on to receive his Bachelors in Political Science and Master in History/Education from SUNY New Paltz.

Memberships & Awards

  • SUNY ULSTER 2008 Alumni of the Year Award.*
  • Southern Poverty Law Center – Teaching Tolerance Award
  • Times Herald Record Cheers Award for Good Gov't Resolutions
  • ASK Award for Promoting Diversity in the Arts & Humanities
  • Member of The Ancient Order of Hibernians
  • Member of Sons of the American Legion
  • Elks Club Member
  • League of Women Voters

jump to:  absent

2018-2019 Attendance

Attended

Meeting of the
Tue, Dec 18, 2018
Mon, Dec 17, 2018
Meeting of the
Tue, Dec 11, 2018
Meeting of the
Wed, Dec 5, 2018
Meeting of the
Tue, Nov 20, 2018
Meeting of the
Mon, Nov 19, 2018
Mon, Nov 19, 2018
Wed, Nov 14, 2018
Meeting of the
Tue, Nov 13, 2018

Absent

Mon, Feb 12, 2018
Meeting of the
Thu, May 24, 2018
Meeting of the
Thu, May 24, 2018
Meeting of the
Wed, Nov 14, 2018

jump to:  absent

Attendance from previous terms

Attended

2016-2017

Meeting of the
Tue, Dec 19, 2017
Mon, Dec 18, 2017
Meeting of the
Wed, Dec 6, 2017
Meeting of the
Tue, Nov 14, 2017
Mon, Nov 13, 2017
Meeting of the
Tue, Oct 17, 2017
Mon, Oct 16, 2017
Meeting of the
Tue, Sep 19, 2017

2014-2015

Meeting of the
Tue, Dec 15, 2015
Mon, Dec 14, 2015
Meeting of the
Wed, Dec 9, 2015
Meeting of the
Tue, Nov 17, 2015
Mon, Nov 16, 2015
Meeting of the
Tue, Nov 10, 2015
Meeting of the
Mon, Nov 9, 2015
Meeting of the
Tue, Oct 20, 2015

Absent

2016-2017

Thu, Feb 11, 2016
Meeting of the
Tue, Apr 12, 2016
Meeting of the
Tue, Aug 9, 2016
Tue, Oct 18, 2016
Meeting of the
Wed, Nov 16, 2016
Meeting of the
Thu, Nov 17, 2016
Wed, Feb 15, 2017

2014-2015

Tue, Feb 18, 2014
Meeting of the
Tue, Feb 18, 2014
Meeting of the
Wed, Nov 5, 2014
Meeting of the
Thu, Jan 22, 2015
Meeting of the
Wed, Feb 11, 2015
Tue, Apr 28, 2015
Thu, May 14, 2015
Thu, Oct 22, 2015
Meeting of the
Thu, Nov 12, 2015

jump to voted:  no | abstained | no vote

2019 Votes

Yes Votes

Mon, Dec 24, 2018 Vote to Adopt Resolution No. 436.1
Tue, Dec 18, 2018 Vote to Postpone Resolution No. 519
Tue, Dec 18, 2018 Vote to Adopt Resolution No. 522
Tue, Dec 18, 2018 Vote to Adopt Resolution No. 525
Tue, Dec 18, 2018 Vote to Adopt Resolution No. 484
Tue, Dec 18, 2018 Vote to Adopt Resolution No. 487
Tue, Dec 18, 2018 Vote to Adopt Resolution No. 507
Tue, Dec 18, 2018 Vote to Adopt Resolution No. 508
Tue, Dec 18, 2018 Vote to Adopt Resolution No. 482
Tue, Dec 18, 2018 Vote to Adopt Resolution No. 483

Abstained

No votes recorded

Sponsored legislation from previous terms

jump to voted:  no | abstained | no vote

Votes from previous terms

Yes Votes

2018-2019

No Votes

2014-2015

Abstained

Vote Not Recorded