Peter M. Loughran

2016-2017, Minority Whip, Ulster County Legislature

2010 - 2011, 2014 - 2017, Deputy Chairman, Public Works and Capital Projects Committee

2015, Chairman, Energy and Environment Committee

2012 - 2013, Deputy Chairman, Economic Development and Tourism Committee

2008 - 2009, Chairman, Public Works and Capital Projects Committee

2006 - 2007, Chairman, Personnel Committee 

Legislator,
District No. 5 - City of Kingston

Legislative Information

Party Affiliation: 
Democrat

jump to:  absent

2020-2021 Attendance

Attended

No attendances recorded

Absent

No absences recorded

jump to:  absent

Attendance from previous terms

Attended

2016-2017

Meeting of the
Wed, Feb 15, 2017
Meeting of the
Tue, Jan 10, 2017
Meeting of the
Tue, Dec 13, 2016
Meeting of the
Wed, Dec 7, 2016
Meeting of the
Tue, Nov 22, 2016
Meeting of the
Tue, Nov 15, 2016

2014-2015

Thu, Apr 9, 2015
Thu, Mar 26, 2015
Meeting of the
Tue, Mar 17, 2015
Wed, Mar 4, 2015
Meeting of the
Tue, Feb 17, 2015
Meeting of the
Wed, Feb 11, 2015

Absent

No absences recorded

  •  

No absences recorded

jump to voted:  no | abstained | no vote

2020 Votes

Yes Votes

No votes recorded

No Votes

No votes recorded

Abstained

No votes recorded

Vote Not Recorded

No votes recorded

Sponsored legislation from previous terms

This legislator has no sponsored legislation.

This legislator has no sponsored legislation.

jump to voted:  no | abstained | no vote

Votes from previous terms

Yes Votes

No Votes

Abstained

No votes recorded

Vote Not Recorded