Brian Cahill

2020 - Chair, Economic Development, Tourism, Housing, Planning & Transit Committee

Legislator,
District No. 4 - Town of Kingston, Town of Ulster

Contact Information

Where: 
Post Office Box 1800
Kingston, NY 12402
Phone: 
(845) 336-5217

Legislative Information

Party Enrollment: 
Democrat
Party Affiliation: 
Democrat

Background -+

Brian was born and raised in Kingston in a politically active family. He has lived in district 4 in the Town of Ulster for over 40 years. Brian is married with one adult daughter.  Brian raised his family here, his daughter went to school here.  Brian has worked at IBM for over 35 years where he is a development engineer.  For 10 years, he worked down the street from his house at IBM in Ulster before it closed.  In Brian's previous tenure as a County Legislator they introduced the County Charter and ensured a smooth transition to the new form of Government. The new Legislature brought many innovations into the County Government including a greater environmental awareness by creating a Department of the Environment. They also introduced employee background checks, no smoking on county properties policy, attempted the first plastic shopping bag ban which finally passed 10 years later.  Brian will focus on Economic Development and improving efficiencies using data analysis in county operations in the coming term while actively participating in all aspects of the County Legislature. 

Previous Legislative experience:

  • Ulster County Legislature 2006 -2009
  • Ulster County Legislature Majority Leader 2008-2009

Brian has served on several boards over the years including: 

  • UC - Ethics Board 
  • UC -  Inter-agency on Domestic Violence 
  • UC -  Economic Development Board
  • UC -  Commission on Periodic Compensation Review
  • Town of Ulster -  Town Hall Committee

jump to:  absent

2020-2021 Attendance

Attended

Meeting of the
Tue, Sep 15, 2020
Wed, Sep 2, 2020
Meeting of the
Tue, Aug 18, 2020
Meeting of the
Tue, Aug 11, 2020
Wed, Aug 5, 2020
Meeting of the
Tue, Jul 21, 2020
Meeting of the
Tue, Jul 14, 2020
Wed, Jul 8, 2020

Absent

No absences recorded

jump to:  absent

Attendance from previous terms

Attended

Absent

No absences recorded

No absences recorded

jump to voted:  no | abstained | no vote

2020 Votes

Yes Votes

Wed, Sep 2, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 304
Wed, Sep 2, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 305
Wed, Sep 2, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 319
Wed, Sep 2, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 320
Wed, Sep 2, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 302
Tue, Sep 1, 2020 Committee Vote to Postpone Resolution No. 232.3
Tue, Sep 1, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 302
Tue, Sep 1, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 306
Tue, Sep 1, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 307
Tue, Sep 1, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 315

Abstained

No votes recorded

Vote Not Recorded

No votes recorded

Sponsored legislation from previous terms

This legislator has no sponsored legislation.

This legislator has no sponsored legislation.

jump to voted:  no | abstained | no vote

Votes from previous terms

Yes Votes

No votes recorded

No votes recorded

No Votes

No votes recorded

No votes recorded

Abstained

No votes recorded

Vote Not Recorded

No votes recorded

No votes recorded