Heidi Haynes

2020: Deputy Chair, Law Enforcement & Public Safety Committee

2018 - 2019: Deputy Chair, Legislative Programs, Education & Community Services Committee

Legislator,
District No. 18 - Town of Hurley, Town of Marbletown

Contact Information

Where: 
191 Marcott Road
Kingston, NY 12401
Cell Phone: 
(845) 224-1806

Legislative Information

Party Enrollment: 
Independence
Party Affiliation: 
Republican
Conservative
Working Families
Independence

Background -+

Heidi was born and raised right here in Ulster County. She has lived in Marbletown for the last 30 years. Heidi and her husband Wayne have been married for 19 years and have two children, Bryce (15) and Lydia (10).

Heidi has a strong understanding of the struggles that small business owners face. She worked in customer service at her in-laws's deli in Stone Ridge, family owned and operated for over 20 yrs. Heidi then became a small business owner/independent operator for Freihofer's Baking Company in 1999.

After starting her family, Heidi followed her passion for public service when she started working as a clerk for the Town of Rosendale. She also worked as a secretary for the Accord Fire District Commissioners. She has the understanding of what our communities need and will continue to bring her passion to the county legislature.

jump to:  absent

2020-2021 Attendance

Attended

Wed, Jul 8, 2020
Meeting of the
Tue, Jun 30, 2020
Meeting of the
Thu, Jun 25, 2020
Meeting of the
Tue, Jun 16, 2020
Meeting of the
Tue, Jun 16, 2020
Meeting of the
Tue, Jun 9, 2020
Meeting of the
Tue, Jun 9, 2020
Wed, Jun 3, 2020
Meeting of the
Tue, May 19, 2020
Meeting of the
Tue, May 19, 2020

Absent

No absences recorded

jump to:  absent

Attendance from previous terms

Attended

Absent

No absences recorded

No absences recorded

jump to voted:  no | abstained | no vote

2020 Votes

Yes Votes

Wed, Jul 8, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 249
Wed, Jul 8, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 256
Wed, Jul 8, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 261
Wed, Jul 8, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 235
Wed, Jul 8, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 248
Tue, Jun 30, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 141.3 As Amended
Thu, Jun 25, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 129.3 As Amended
Thu, Jun 25, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 130.3 As Amended
Thu, Jun 25, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 131.4 As Amended
Thu, Jun 25, 2020 Committee Vote to Adopt Resolution No. 135.3 As Amended

Abstained

No votes recorded

Vote Not Recorded

No votes recorded

Sponsored legislation from previous terms

This legislator has no sponsored legislation.

This legislator has no sponsored legislation.

jump to voted:  no | abstained | no vote

Votes from previous terms

Yes Votes

2020-2021

No votes recorded

No Votes

No votes recorded

Abstained

No votes recorded

Vote Not Recorded

No votes recorded